Cityloppis och skördemarknad

Lördag 18 september kl 11-15 är det dags för CityLoppis och skördemarknad i Östersunds stadskärna!
Jupp, boka in det i kalendern och kom in till stan. Kom gärna frisk och vaccinerad och visa hänsyn och avstånd till dina medmänniskor. Glöm inte plånboken och kom ihåg att handsprit och omtanke är bra grejer.

Har du grejer där hemma som du vill sälja?
Vi fyller Gågatan med Loppisbord, boka ett bord och sälj bort allt du inte använder längre. Bordet kostar 100 kr att hyra. Eller kom in till stan och fynda nåt du inte visste att du behövde!

Samtidigt på Stortorget…
Är du matproducent, eller har du gått lös i skogen och plockat för mycket bär och/eller svamp? Boka en plats på skördemarknaden på Stortorget, 3m bred x 5m djup kostar 250 kr.

Det är skördetid och Jämtland har mängder med fantastiska matproducenter. Vi kommer göra vårt bästa för att samla så många som möjligt på Stortorget. Kom och handla grönsaker, svamp, bär, honung, bröd, ost, marmelader,
lokalproducerade drycker och säkert en massa annat gött!

Sammanfattningsvis…

Har du saker att sälja? Boka ett bord på Prästgatan »

Har du ätbara saker att sälja? Boka en plats på Stortorget »

Har du pengar att sätta sprätt på kom in till stan lördagen den 18 september kl 11-15.
Glöm inte att besöka våra lokala butiker & restauranger, de behöver dig!

 

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Våra åtgärder